Lymská borelióza a možnosti prevence

Borelióza je nemoc vyvolaná mikroorganismem, který v našem prostředí přenáší klíšťata. V následujících odstavcích se Vám pokusíme přiblížit, jak dochází k nákaze, jak onemocnění probíhá a shrneme možnosti prevence.

Co je borelióza

Borelióza (Lymská borelióza) je zánětlivé onemocnění vyvolané okem neviditelným mikroorganismem, baktérií Borrelia burgdorferi, jejíž tělo ve tvaru dlouhé spirále jí umožňuje aktivní pohyblivost, zvyšující nebezpečí přenosu z psů na majitele při odstraňování klíšťat.

Borrelia burgdorferi

Borrelia burgdorferi

Borelia není sama schopna přežívání v prostředí, proto potřebuje ke svému životu rezervoárová zvířata (hlodavci, lesní zvěř, ježci, plazi, hrabaví patáci apod.) a přenašeče, kterými jsou v našich zeměpisných šířkách nejčastěji běžně se vyskytující klíšťata rodu Ixodes.

Jak dochází k nákaze

K přenosu nákazy dochází v době přisátí klíštěte. Čím déle je přisáté, tím více spirochet přestoupí ze žaludku klíštěte do krve hostitele (psa, člověka atd.). Proto je důležité odstranit zakousnuté klíště nejlépe do 6 hodin po přisátí. Omezíme tím pravděpodobnost rozvoje onemocnění. Klíště bychom měli vyjmout šetrně tak, abychom nestlačili jeho zadeček a nevtlačili ještě více žaludečního obsahu s patogeny do hostitele. Ze stejného důvodu bychom neměli klíště před vytočením pokrývat mastí nebo oleji – při dušení klíště dáví obsah svého žaludku do hostitele.

Možnost přenosu infekce na člověka od jeho psa je velmi nepravděpodobná. Je ale rozumné dodržovat zásady manipulace s nasátým klíštětem viz výše. Po vyjmutí klíště nerozmačkáváme ani nepálíme, abychom minimalizovali možnost kontaktu jeho obsahu s kůží člověka. Nejbezpečnější je klíště v papírovém ubrousku spláchnout do toalety.

Háčky na klíšťata

Háčky na klíšťata

Příznaky onemocnění a léčba

Borelióza bývá nazývána „nový velký imitátor“. Proměnlivost příznaků onemocnění boreliózou spolu s obtížnou laboratorní diagnostikou přináší v praxi značné množství omylů v diagnostice i léčbě.

Po přisátí infikovaného klíštěte u člověka pozorujeme na kůži červený kruh. Ten však nevzniká u psů.

Přisáté klíště

Přisáté klíště

Inkubační doba boreliózy je u psů 2-6 měsíců. V počátcích onemocnění můžeme zaznamenat přechodné zvýšení teploty projevující se u psů únavou, přechodné kulhání, nezřídka střídavě na různé končetiny. Občas zachytíme zvětšení mízních uzlin. Až v pokročilých stádiích onemocnění se mohou vyskytnout neurologické potíže nebo artróza.

Léčba onemocnění se provádí vybranými typy antibiotik. Bývá dlouhodobá a nikdy nezaručí recidivu onemocnění, zvláště začne-li se s léčbou pozdě.

Základy prevence

Prevence je jistě nejlepším východiskem při boji s boreliózou. Spočívá v ochraně zvířat vakcinací v předjaří a v sezóně (březen – říjen). Také je vhodné používat antiparazitární přípravky (obojky, spot on preparáty, apod.). Naši lékaři doporučují přípravek Acttivyl Tick Plus, který máme nyní v akci - více informací naleznete zde. Důležitá je i ochrana lidí především správnou manipulací s přisátým klíštětem.

Prevence je vždy méně nákladná než léčba.

V případě zájmu Vám doporučujeme předem si rezervovat termín a vakcínu na telefonních číslech 271 750 991 nebo 724 804 804. Cena vakcinace proti borelióze je 636,-Kč vč. DPH.

 

Anketa